Translations

Autotranslations

 Share this!
   
   
Tournament name:

Landsturneringen 2016 NM i Lynsjakk


Updated
jul 21 16
@ 22:05

Views:7816

Site powered by:

TournamentService
Locations of visitors to this page

Site:

Tromsø

Play date:

15. jul 16

 Welcome   Signup   Participants   Games   Standings  Other tournaments

Participants:
TitleGiven nameLast nameClubn-Rtgi-RtgGroup
GM Aryan Tari Vålerenga 2573 2571 Mester
IM Nicolai Getz OSS 2449 2461 Mester
IM Johan-Sebastian Christiansen Vålerenga 2387 2411 Mester
IM Lars Oskar Hauge OSS 2353 2386 Mester
FM Eivind Olav Risting 1911 2188 2376 Junior
IM Maxim L Devereaux Black Knights 2379 2365 Mester
FM Sebastian Mihajlov OSS 2344 2360 Mester
IM Bjarte Leer-Helgesen SOSS 2323 2357 Mester
IM Øystein Hole Akademisk 2315 2332 Mester
IM Andreas G.R. Moen OSS 2308 2325 Mester
FM Johannes Haug Nordstrand 2273 2318 Junior
FM Bjørnar Byklum SOSS 2320 2316 Mester
FM Daniel Jakobsen Kovachev OSS 2310 2315 Mester
FM Petter Fossan Stavanger 2286 2303 Mester
FM Benjamin Haldorsen Bergens 2210 2283 Junior
FM Sondre Merkesvik Bergens 2247 2263 Kadett
  Trygve Dahl Hell 2147 2233 Junior
  Lucas Ranaldi 1911 2175 2228 Junior
  Jon Kr. Røyset Tromsø 2190 2226 Mester
  Tor Fredrik Kaasen Tromsø 2116 2219 Junior
FM Jøran Aulin-Jansson Asker 2185 2218 Mester
  Andreas G Tryggestad Nordstrand 2046 2216 Kadett
  Stig K. Martinsen Bergens 2210 2206 Mester
WIM Sheila Barth Sahl Black Knights 2183 2202 Mester
CM Svetoslav Mihajlov Asker 2103 2147 Mester
FM Ole Christian Moen OSS 2073 2139 Senior
  Ole Johan Ski OSS 1966 2127 Klasse 1
  Christian Laverton Trondheim 2082 2126 Mester
FM Ward Al-Tarbosh OSS 1920 2126 Klasse 1
  Mads Vestby-Ellingsen Tromsø 1788 2126 Kadett
  Daniel Nordquelle Nordstrand 2032 2108 Kadett
  Endre Machlik Tromsø 2034 2091 Kadett
  Edit Machlik Tromsø 2077 2090 Junior
  Sigve Hølleland Masfjorden 2070 2087 Junior
  Henrik Øie Løbersli Kristiansund 2069 2087 Junior
  Christian Grundekjøn Tromsø 2030 2086 Mester
  Andreas Fossan Stavanger 1955 2071 Junior
  John Joensen Tromsø 1963 2065 Klasse 1
  Stein Jensen Harstad 2026 2053 Mester
  Monika Machlik Tromsø 2018 2045 Junior
  Øyvind Pedersen Tromsø 1887 2023 Klasse 1
  Ivar Areklett Sevland 1935 2014 Klasse 1
  Håvard M Skagseth Tromsø 1953 2009 Klasse 1
  Kjell Ole Kristensen Narvik 1899 2006 Senior
  Kjetil Strand Asker 1929 1973 Senior
  Jon Machlik Tromsø 1884 1969 Junior
  Eskil Ekeland Grønn OSS 1908 1968 Junior
  Abyl Kizatbay Stavanger 1893 1961 Kadett
  Ingrid Greibrokk Alta 1812 1957 Kadett
  Ivar Sømhovd Nordstrand 1852 1946 Klasse 1
  Lasse Tveter Solbu Trondheim 1804 1942 Klasse 1
  August Berntsen-Øybø 1911 1877 1937 Junior
  Isak Sjøberg Nordstrand 1804 1932 Lilleputt
  Roar E. Nakken Aalesunds 1754 1931 Klasse 1
  Andreas Skotheim Tønsberg 1710 1918 Klasse 1
  Johan Pettersen Harstad 1869 1908 Klasse 1
  Odd Erling Mikalsen Alta 1808 1908 Klasse 1
  Torbjørn Dahl Hell 1700 1905 Klasse 2
  Gunnar Lund Tromsø 1789 1897 Kadett
  Øyvin Strand Bergens 1849 1873 Senior
  Benjamin Fossan Stavanger 1740 1873 Klasse 2
  Trond Ferkingstad Trondheim 1762 1872 Klasse 1
  Eivind Bruaset Trondheim 1766 1866 Kadett
  Eirik Viken Kallset Kristiansund 1652 1866 Klasse 2
  Aleksander Lindbøl 1911 1674 1857 Kadett
  Lars Ovesønn Dalsegg Akademisk 1647 1852 Klasse 2
  Morten L Madsen Sotra 1739 1848 Klasse 2
  Ole Smeby Kongsvinger 1799 1847 Senior
  Aleksander Fossan Stavanger 1886 1844 Kadett
  Karim Ali Fribonden 1664 1838 Klasse 2
  Jon Gunnar Tufta Bergens 1766 1830 Klasse 1
  Erle Andrea Marki Hansen Direkte 1777 1829 Junior
  Ulrik Olsen OSS 1789 1827 Junior
  Mathias Nesheim OSS 1635 1825 Klasse 2
  Andrei Olsen Akademisk 1647 1821 Klasse 2
  Svein Dale 1911 1652 1819 Klasse 2
  Amir Keadana Tromsø 1792 1817 Junior
  Bjørn Robertsen Moss 1734 1815 Lilleputt
  Sara Næss Vålerenga 1704 1805 Kadett
  Odd Ketil Selnes Harstad 1551 1805 Klasse 2
  Erlend Fagerjord Tromsø 1534 1801 Klasse 2
  Sigurd Kittilsen Akademisk 1579 1799 Klasse 2
  Paulius Cebatarauskas Larvik 1488 1798 Klasse 3
  Ole Jakob Hegelund Tromsø 1612 1786 Klasse 2
  Lars Sevald Leknes Akademisk 1290 1784 Klasse 3
  Odin Nikolai Heier 1911 1732 1772 Kadett
  Jan Svenske Strømmen 1582 1768 Senior
  Geir Nesheim 1911 1618 1767 Klasse 2
  Eirik Norbakken Hønefoss 1257 1755 Klasse 3
  Stein Fjellseth Strømmen 1439 1751 Klasse 3
  Eirik S Enersen Bærum 1642 1744 Kadett
  Benjamin Halvorsen Tromsø 1585 1744 Klasse 2
  Øyvind Fossheim Fribonden 1571 1727 Klasse 2
  Sigve Sundsbo Elefantene 0 1727 Kadett
  Kristian H Schmidt Tromsø 1254 1722 Klasse 3
  Afras Mansoor Søråshøgda 1614 1719 Lilleputt
  Mathias Unneland Aalesunds 1434 1718 Miniputt
  Kirill Fedchuk Tromsø 1630 1717 Kadett
  Yngve Götestam Fossheim Fribonden 1591 1717 Klasse 2
  Benjamin Fjellheim Groruddalen 1473 1715 Klasse 3
  Benjamin Fjellheim Groruddalen 1473 1715 Klasse 3
  Shazil Shehzad Sandnes 1510 1711 Miniputt
  Odd Birkestrand Masfjorden 1694 1702 Senior
  Odd Birkestrand Masfjorden 1694 1702 Senior
  Hans-Henry Jacobsen Tromsø 1589 1701 Klasse 2
  Steinar Leite Modum 1633 1679 Klasse 2
  Max Dahl 1911 1530 1669 Miniputt
  Petter Andreas Wadstensvik Kristiansund 1537 1668 Junior
  Bjørn Berg Johansen Fredriksstad 1222 1668 Senior
  Kasher Shehzad Sandnes 1460 1656 Klasse 3
  Bjørn Robert Løvoll Unhjem Molde 1570 1647 Junior
  Lars A Stensen Vestvågøy 1389 1647 Klasse 3
  Andreas Tenold Nordstrand 1427 1646 Miniputt
  Arne Unneland Aalesunds 1386 1646 Klasse 3
  Frode Fredriksen Stavanger 1359 1636 Klasse 3
  Tore Reppen Kongsvinger 1438 1633 Senior
  Ingrid Skaslien Vålerenga 1457 1631 Lilleputt
  Pål Norvoll Guovdageainnu 1296 1625 Klasse 3
  Francesco Galbiati Tromsø 0 1623 Klasse 2
  Alexander K Ski OSS 1442 1615 Klasse 3
  Elise Sjøttem Jacobsen Tromsø 1536 1611 Kadett
  Harald Christian Vestjord Tromsø 1435 1608 Kadett
  David Nesse Sandnes 1373 1604 Lilleputt
  Tom Jøran S Rønning Direkte 1318 1604 Klasse 3
  Markus Slettmoen Hamar 1471 1601 Klasse 3
  Eirik Aarnes Bergens 1508 1594 Klasse 2
  Tore Martin Madsø Hauan Trondheim 1336 1592 Klasse 3
  Andreas Skrede Hausken Aalesunds 936 1585 Lilleputt
  Ulrikke Langvik Hell 1340 1583 Lilleputt
  Gunnar Eiken Sotra 1260 1569 Klasse 3
  Mathias Lind Schouten Tromsø 1222 1561 Miniputt
  Per Fredrik Holand Bodø 1331 1555 Kadett
  Magnus Hals Meyer Tromsø 1407 1550 Klasse 3
  Jonathan K Ski OSS 1324 1545 Klasse 3
  Kazim Yilmaz Modum 1312 1542 Klasse 3
  Bjørn Ellingsrud Nordstrand 1278 1540 Klasse 3
  Aksel Bu Kvaløy Stavanger 1317 1533 Miniputt
  Nicholas Bergh Stjernen 1346 1526 Klasse 3
  Linnea Garberg Tryggestad Nordstrand 1294 1525 Miniputt
  Ingrid Strand Modum 1253 1525 Klasse 3
  Alexander Øye-Strømberg Hell 1185 1519 Miniputt
  Sigurd Lauvås Gaure OSS 1289 1514 Klasse 3
  Alisha Shehzad Sandnes 1130 1514 Lilleputt
  Sverre Skjølingstad Stavanger 1359 1509 Klasse 3
  Idar Evenstad Harstad 1208 1503 Klasse 4
  Torbjørn Valvåg Tromsø 1026 1490 Miniputt
  Anton Amarapala Strømmen 1110 1487 Klasse 4
  Tim Wanvik OSS 1254 1479 Lilleputt
  Kristian Markhus Brekke Groruddalen 1189 1470 Klasse 4
  Knut Are Hansen Kristiansand 1226 1465 Klasse 3
  Jonas August Bernstein Stjernen 1145 1455 Klasse 4
  Jørgen Brobakken Hamar 1317 1447 Klasse 3
  Aud Norunn Strand Modum 1176 1445 Klasse 4
  Rasmus Arvola Gabrielsen Kirkenes 1014 1442 Klasse 4
  Per-Erik Evensen Modum 1043 1420 Klasse 4
  Ola Kvaløy Stavanger 1006 1408 Klasse 4
  Haakon Wright Groruddalen 1054 1403 Klasse 4
  Dag E Bjørkevoll Nord Nittedal 1200 1392 Klasse 4
  Ulrik Ruud Trondheim 1158 1386 Klasse 4
  Håvard Skotheim Tønsberg 1027 1376 Klasse 4
  Ian Dahl Hell 1003 1354 Lilleputt
  Henrik Kristoffersen Alta 1046 1341 Klasse 4
  Andreas Røberg Beitnes Nordstrand 1068 1340 Miniputt
  Sheroni Amarapala Strømmen 1113 1330 Lilleputt
  Johnny Myklebust OSS 1164 1298 Klasse 4
  Ask Amundsen Strømmen 855 1291 Miniputt
  Eivind Grunt Kreken Nordstrand 930 1245 Miniputt
  Jacob Ounji Nygård Larvik 919 1242 Kadett
  Niklas Unneland Aalesunds 932 1229 Lilleputt
  Magnus Årdal 1911 803 1191 Miniputt
  Arne Kjelsbøl Huse Nordstrand 917 1163 Lilleputt
  Jiahao Eric Ji Hell 809 1074 Miniputt
  Lars Th. Monsen Nordstrand 1815 0 Klasse 1
  Jens E. Ingebretsen Holmestrand 1698 0 Lilleputt
  Kjell A Johansen Alta 1464 0 Klasse 3
  Ingar Burchard Hammerfest 1424 0 Klasse 3
  Olav Førde Nymo 1911 1112 0 Klasse 4
  Daniel Mollan Direkte 1072 0 Klasse 4
  Jørn Torsdal Porsgrunn 1059 0 Klasse 4
  Hugo Røste Hamar 1033 0 Klasse 4
  Håkon Straume Tromsø 912 0 Klasse 5
  Viljar A Gjerstad Stavanger 844 0 Kadett
  Anders Ivan Stein Nittedal 795 0 Lilleputt
  Isak Ellingsen Alta 716 0 Lilleputt
  Sergey Eliseev Sandnes 714 0 Miniputt
  Elias Aschim OSS 706 0 Miniputt
  Julie Sømhovd Nordstrand 650 0 Miniputt
  Kevin Alexander Bachmann Sortland 645 0 Klasse 5
  Odin Andreas Hætta-Nilsen Alta 633 0 Miniputt
  Espen Nordby Hamar 615 0 Klasse 5
  Sofie Kristine Ratama Alta 584 0 Miniputt
  Ailo Bang Skarvik Alta 508 0 Miniputt
  Mark Akali Namsos 0 0 Klasse 3
  Erling Engh Stavanger 0 0 Klasse 5
  Fredrik Grundekjøn Tromsø 0 0 Klasse 5
  Embla Grønn Oslo Schakselskap Ungdom 0 0 Lilleputt
  Aleksander Skrede Hausken Aalesund Slu 0 0 Miniputt
  Remi Jakobsen Tromsø 0 0 Klasse 4
  Øystein Viken Kallset Kristiansund 0 0 Klasse 5
  Sigurd Rommetveit Hammerfest 0 0 Miniputt
  Dag Sjøberg Nordstrand 0 0 Klasse 5
  Alexander Skrede Sandnes 0 0 Miniputt
  Mathias Oliver Skrede Sandnes 0 0 Miniputt
  Johannes Strømberg Kristiansand Sku 0 0 Lilleputt
  Birk Vollstad Tromsø 0 0 Miniputt
  Guru Wanda Wanvik OSS 0 0 Klasse 5
  Steinar Årdal 1911 0 0 Klasse 5
You can sort the list by clicking the column headers

Group overview:
Group:MesterKlasse 1Klasse 2Klasse 3Klasse 4Klasse 5JuniorSeniorKadettLilleputtMiniputtTOTAL
Player count:201521301991910211825207
Avg. FIDE rating:22881973178016151416-203718311848153414651794
Avg. Federal rating:22681851162213581101724197017181687123810101554