Translations

Autotranslations

 Share this!
   
   
Tournament name:

NM for klubblag 2019


Updated
jun 13 19
@ 22:34

Views:61809

Site powered by:

TournamentService
Locations of visitors to this page

Site:

Scandic Ambassadeur, Drammen

Play date:

30. mai - 02. jun 19

 Welcome   Signup   Participants   Live games   Games   Standings  Other tournaments

Team:
TeamCaptaini-RtgGroup
OSS IJon Ludvig Hammer2450
SK1911 1Frode Urkedal2379
Bergens 1Eirik Gullaksen2346
Bærum 1Gisle Bjugn2241
Nordstrand IIM Johannes Haug2238
Drammen TigersLars Hjelmås2204
Vålerenga SKMagnus Danielsen2204
OSS 2Olga Dolchikova2188
Trondheim SjakkforeningChristian Laverton2082
OSS kadettOle Chr. Moen2056
Stjernen 1Per Omtvedt2041
SarpsborgLars Erik Eriksen2031
Moss SchakklubSvein Tore Rishovd2021
LevangerTerje Lund2011
Sevland 1Ivar Areklett1969
Bodø sjakklagDag Oskar Madsen1895
OSS 3Ole Christian Moen1868
AalesundsErlend Gaustad1843
Tønsberg SKVidar Aleksander Kopperud1805
Hønefoss SKKolbjørn-Albin Johansen1803
Asker 1Ståle Nilssen1748
NittedalMagnus Digernes1742
Groruddalen 1Aleksander Johansen1740
Kristiansand SK 1Kenneth Hamre1738
Stjernen 33Erik Grindbakken1725
Kirkegata SKFinn A. Wister1690
Modum 1Per Erik Evensen1666
Nordstrand IVErlend Sæteren1640
SotraTom Eriksen1639
Masfjorden SjakklubbOdd Birkestrand1639
Nordstrand IITorge Ugland1628
Sevland 2Egil Melkevik1624
Drammen BobcatsJohn Christain Hanssen1619
Konnerud 1Anders Nilsson Aure1619
Bergens 2,5Sara Marie Bjørkly1594
EikerRoy Drange Hansen1573
Bærum+Vebjørn M. Leonhardsen1554
Nordstrand IIITatiana Martynova1544
Asker 2Harald Omland1541
Fredriksstad Schackselskap 1Erling Strand1529
Modum 2Per-Erik Evensen1512
Groruddalen 2Rudi Olsen1488
SøråshøgdaMatheo Schick1450
Fredriksstad Schackselskap 3Holger Blauhut1405
Kristiansand SK 2Marius Hansen1391
Fredriksstad Schackselskap 2Per Øystein Nortug1370
Hell's Check MatesHallvard Gilde1357
Konnerud 2Anders Nilsson Aure1273

Participants:
TitleGiven nameLast namei-RtgTeam
GM Jon Ludvig Hammer 2645 OSS I
GM Simen Agdestein 2569 OSS I
GM Frode Olav Olsen Urkedal 2525 SK1911 1
IM Lars Oskar Hauge 2470 OSS I
IM Frode Elsness 2440 Bærum 1
IM Johannes Haug 2438 Nordstrand I
IM Benjamin Haldorsen 2437 Bergens 1
GM Torbjørn Ringdal Hansen 2434 SK1911 1
IM Joachim Birger Nilsen 2401 Bergens 1
IM Tor Fredrik Kaasen 2398 Vålerenga SK
GM Leif Øgaard 2385 OSS I
IM Timofey Galinsky 2382 OSS I
IM Nicolai Getz 2380 OSS I
IM Sebastian Mihajlov 2360 Bærum 1
IM Atle Grønn 2359 OSS 2
FM Eivind Olav Risting 2357 SK1911 1
IM Kjetil Stokke 2343 Bergens 1
IM Eirik Gullaksen 2327 Bergens 1
FM Vegar Koi Gandrud 2325 SK1911 1
FM Andreas G Tryggestad 2324 Nordstrand I
FM Isak Storme 2309 SK1911 1
FM Roar Elseth 2288 OSS 2
FM Stig Gabrielsen 2279 Bergens 1
FM Dag Madsen 2262 Bodø sjakklag
  Øystein Bøyum Fossum 2258 Vålerenga SK
FM Harald B Borchgrevink 2257 Drammen Tigers
  Noam Aviv Vitenberg 2256 SK1911 1
FM Lars Hjelmås 2251 Drammen Tigers
FM Ward Altarbosh 2250 OSS 2
FM Brede Alex. Kvisvik 2244 Vålerenga SK
FM Jøran Aulin-Jansson 2243 Asker 1
FM Jens E Ingebretsen 2243 OSS 2
FM Ole Christian Moen 2237 OSS 3
FM Lucas Ranaldi 2237 SK1911 1
  Elham Abdrlauf 2231 OSS kadett
  Kjell Håkon Lien 2214 Hønefoss SK
WGM Olga Dolzhikova 2210 OSS 2
CM Odin Blikra Vea 2206 Vålerenga SK
  Elias DeMac 2201 Bergens 2,5
  Gudmund Stenersen 2183 Vålerenga SK
FM Joachim Solberg 2170 Sarpsborg
  Lars Breivik 2165 Drammen Tigers
  Geir I Henriksen 2161 Drammen Tigers
CM Svetoslav Mihajlov 2161 Bærum 1
FM Erling Kristiansen 2159 OSS 2
CM Bjorn Gamback 2157 Trondheim Sjakkforening
  Terje Eriksen 2145 Drammen Tigers
  Francisco Silva Gonzalez 2125 Moss Schakklub
  Tore Kolås 2120 Trondheim Sjakkforening
  Pål Andreas Hansen 2118 Levanger
  Christian Laverton 2115 Trondheim Sjakkforening
  Sigurd Kjelsbøl Huse 2110 Nordstrand I
CM Svein Rishovd 2105 Moss Schakklub
  Manuel Ramirez 2089 Stjernen 1
  Finn Egeland 2086 Stjernen 1
FM Daniel Nordquelle 2080 Nordstrand I
  Eivind Bruaset 2076 Trondheim Sjakkforening
  Magnus Danielsen 2069 Vålerenga SK
  Frode Ludvigsen 2064 Drammen Tigers
  Tarjei Joten Svensen 2056 OSS 2
  Terje Lund 2055 Levanger
  Jan Sørgjerd 2050 Nordstrand I
FM Øivind Johansen 2042 Sarpsborg
  Brede Andre Larsen Hagen 2041 Levanger
  Sondre Lillestøl Melaa 2038 OSS kadett
  Kenneth Hamre 2033 Kristiansand SK 1
  Sigurd Loe Grøver 2028 Stjernen 1
  Askild Bryn 2024 Vålerenga SK
  Sander Fuglestein 2023 Sevland 1
  Mathias Unneland 2009 Aalesunds
  Gunnar Brandshaug Dale 2003 Bærum 1
  Axel Tunsjø 2002 OSS kadett
  Raad Mirza 1998 Sarpsborg
  Øystein Johnsen 1995 Tønsberg SK
  Arn-Tore Haugsdal 1994 Masfjorden Sjakklubb
  Tobias Lang Nilsen 1986 Moss Schakklub
  Ivar Areklett 1984 Sevland 1
  Gunnar Stake-Larsen 1982 OSS 3
  Haakon Wright 1982 Groruddalen 1
  Roaul Abrahamsson 1980 Vålerenga SK
  Simen Sørensen 1980 Sevland 1
  Karl Juriloo 1978 Trondheim Sjakkforening
  Magnus Digernes 1970 Nittedal
  Magnus Digernes 1970 Nittedal
  Andreas Tenold 1969 Nordstrand I
  Juan Carlos Rueda-Kjeldsen 1963 Stjernen 1
  Georg A Krohg 1959 Modum 1
  Elias Hulleberg Sidali 1953 OSS kadett
WFM Anita Grønnestad 1950 Bergens 2,5
  Ragnar Edvardsen 1947 Drammen Tigers
  Lars Erik Eriksen 1923 Sarpsborg
  Lars Johansen 1923 Nordstrand II
  Andreas Strand 1920 Modum 1
  Shemsi Rukovci 1914 Sarpsborg
  Erlend Gaustad 1906 Aalesunds
  Leif Bjornes 1899 Kristiansand SK 1
  Jan Gunnar Fredriksen 1896 Modum 1
  Per Omtvedt 1894 Stjernen 1
  Johannes Melkevik 1892 Sevland 1
WFM Sylvia Johnsen 1888 OSS 3
  Per Fredrik Holand 1883 Bodø sjakklag
  Petter Bjørnstad Markussen 1882 Bodø sjakklag
  Rune Harald Kristiansen 1872 Moss Schakklub
  Lars Onstad 1870 Moss Schakklub
  Gisle Bjugn 1869 Bærum 1
  Hallvard Haug Flatebø 1858 Sevland 2
  Alf Marius Kjærås 1856 Tønsberg SK
  Carl Christian Aarnes 1851 Nordstrand IV
  Bjørn Haveland 1851 Bærum 1
  Eirik Aarnes 1849 Stjernen 33
  Dag Andersen 1845 Sarpsborg
  Kjetil Ansgar Jakobsen 1842 Bodø sjakklag
  Tom R Wister 1837 Kirkegata SK
  Jon Arne Stokhaug 1833 Levanger
  Svein Arne Thrana 1819 Nittedal
  Svein Arne Thrana 1819 Nittedal
  Sigmund Lunde 1818 Sarpsborg
  Hans Hovden 1817 Kirkegata SK
  Andreas Skrede Hausken 1799 Aalesunds
  Thomas Sekkingstad 1795 Sotra
  Anders Nilsson Aure 1783 Konnerud 1
  Arne K Lindmo 1778 Groruddalen 2
  Jussi Dyrnes 1774 Nordstrand II
  Bernt Olav Markussen 1772 Bodø sjakklag
  Frank Lystad 1771 Hønefoss SK
  Jonas August Bernstein 1766 Stjernen 33
  Vidar Aleksander Kopperud 1766 Tønsberg SK
  Benjamin Fjellheim 1760 Groruddalen 1
  Vebjørn Maanum Leonhardsen 1754 Bærum+
  Driton Jashari 1753 Sarpsborg
  Jacob Templen Grave 1747 Tønsberg SK
  William Alexander Olsen 1744 Bærum+
  Geir Tveit 1742 Asker 1
  Arnstein Johansen 1740 Moss Schakklub
  Egil Melkevik 1736 Sevland 2
  Thoralf N Barstad 1710 Nordstrand IV
  Odd Birkestrand 1709 Masfjorden Sjakklubb
  Dag E Bjørkevoll Nord 1707 Nittedal
  Dag E Bjørkevoll Nord 1707 Nittedal
  Rudolf Steinkellner 1699 Kirkegata SK
  Per Arne Skrede 1698 Aalesunds
  Anastasia Edakina 1697 OSS 3
  Andrè Tsolis Hellenes 1693 Konnerud 1
  Kim Roger Hansen Westrum 1689 Nittedal
  Kim Roger Hansen Westrum 1689 Nittedal
  David A Grøndahl 1688 Drammen Bobcats
  Kolbjørn-Albin Johansen 1688 Hønefoss SK
  Tom Eriksen 1678 Sotra
  Erik Grindbakken 1675 Stjernen 33
  Audun Heggelund 1664 Asker 1
  Arne Unneland 1658 Aalesunds
  Andreas Røberg Beitnes 1654 Nordstrand III
  Louis Khoo-Thwe 1650 OSS 3
  Lisbeth Haugsvær 1646 Masfjorden Sjakklubb
  Azmil Macksood 1641 Nordstrand IV
  Torstein Hall 1638 Asker 1
  Kazim Yilmaz 1632 Modum 2
  Pål Nordquelle 1630 Nordstrand IV
  Håvard Aarvik-Hansen 1626 Drammen Bobcats
  Vincent Dæhli 1624 Tønsberg SK
  Stig-Atle Paulsen 1623 Modum 1
  Amelia Nordquelle 1614 Nordstrand III
  Tomislav Marosevic 1613 Stjernen 33
  Odd H Birkestrand 1609 Masfjorden Sjakklubb
  Mikhail Utseth 1605 Asker 1
  Thorgrim J Selmer 1603 Konnerud 1
  Ståle Nilssen 1598 Asker 1
  Gjermund Tandberg 1598 Modum 1
  Ken Runar Hanssen 1594 Bodø sjakklag
  Gunnar Sama 1594 Drammen Bobcats
  Torge Ugland 1592 Nordstrand II
  Svetlana Mrachek 1586 OSS 3
  Hans K. Gaarder 1585 Nordstrand II
  Vegard Hole 1576 Asker 1
  Jarle Sivertsen 1574 Sotra
  Tommy Sneltvedt 1573 Eiker
  John Christian Hanssen 1570 Drammen Bobcats
  Isak Vinh Brattgjerd 1566 OSS 3
  Steinar Flo 1563 Nordstrand II
  Ove Johansen 1560 Groruddalen 1
  Kamil Pajdzik 1560 Bærum+
  Andreas Aspeland 1554 Drammen Bobcats
  Morten Ek Lande 1554 Kirkegata SK
  Trond Olsen Lid 1547 Asker 1
  Vegard Martinsen 1542 Nordstrand IV
  Håvard Sandum 1542 Hønefoss SK
  Harald Omland 1541 Asker 2
  Tor Magnus Hansen 1535 Kristiansand SK 2
  Guttorm Strande Syrrist 1535 Kristiansand SK 1
  Ingrid Strand 1526 Modum 1
  Roy Drange Hansen 1518 Eiker
  Kent Odde 1516 Konnerud 2
  Sondre Kraglund 1514 Modum 2
  Berge Frimanslund 1510 Sotra
  Erlend Sæteren 1510 Nordstrand IV
  Aleksander Johansen 1498 Groruddalen 1
  Morten Skrede Jahren 1492 Bærum+
  Mikael Digernes 1491 Nittedal
  Mikael Digernes 1491 Nittedal
  Aud Norunn Strand 1491 Modum 2
  Sveinung Møller 1485 Kristiansand SK 1
  Emma Viktoria L Marthinussen 1469 Konnerud 1
  Geir Olsen 1466 Sevland 2
  Viktor Nygaard Løvåsen 1462 Nordstrand III
  Matheo Schick 1450 Søråshøgda
  Matias Myren 1449 Bergens 2,5
  Thomas Nilsson 1449 Nordstrand IV
  Brynjar Bakke 1447 Nordstrand III
  Submaranian Ramasubramanian 1446 Bærum+
  Ole Andre Seglem 1436 Sevland 2
  Tormod Carlin 1432 Bærum+
  Guttorm Rosendahl 1431 Kristiansand SK 2
  Monica Lauvik Fjeldstad 1422 Sotra
  Christoffer Beyer-Olsen 1414 Kirkegata SK
  Eirik Berget 1413 Modum 2
  Finn Arild Wister 1410 Kirkegata SK
  Egil Flemsæter 1408 Konnerud 2
  Villum Brevick Kierulf 1400 Konnerud 1
  Svein Tevasvoll 1394 Kirkegata SK
  John Samuel Oommen 1392 Kristiansand SK 2
  Per-Erik Evensen 1383 Modum 2
  Morten Lohne 1372 Bergens 2,5
  Tormod Thingstad 1363 Hønefoss SK
  Tom Brentebråten 1359 Nordstrand IV
  Hallvard Gilde 1357 Hell's Check Mates
  Sara Marie Skaug Bjørkly 1356 Bergens 2,5
  Rudi B. Olsen 1345 Groruddalen 2
  Robin Kjær 1343 Groruddalen 2
  Arild Ingar Aune 1332 Hell's Check Mates
  Armin Galesic 1319 Nordstrand III
  Olav Grasvik 1302 Drammen Bobcats
  Henning Skårstad Storhaug 1298 Hell's Check Mates
  Erik Martens 1290 Konnerud 2
  Morthen Auke 1270 Konnerud 2
  Ole-Andreas Sjømoen 1258 Groruddalen 2
  Robert Forthun Damli 1233 Konnerud 2
  Sivakumar Padigalingam 1222 Groruddalen 2
  Kasper Larsen 1208 Masfjorden Sjakklubb
  Harald Ekornåsvåg 1206 Kristiansand SK 2
  Tias Lian Marthinussen 1162 Konnerud 2
  Sigurd Wist Kveine 1160 Bærum+
  Hanna Mantila 1152 Drammen Bobcats
  Eirik Eikeland Furulund 1120 Nordstrand III
  Viktor Emil Akre 0 Groruddalen 1
  Roger Andersen 0 Groruddalen 2
  Karanjit Bhatti 0 Groruddalen 1
  Ole Kristian Bjørnø 0 Eiker
  Lars Brauti 0 Asker 2
  Øyvind Helgesen Bruheim 0 Hell's Check Mates
  Ole Diesen 0 Eiker
  Patrick Elphinstone 0 Nittedal
  Patrick Elphinstone 0 Nittedal
  Teodor Tenfjord Engelsen 0 Søråshøgda
  Øystein Tenfjord Engelsen 0 Søråshøgda
  Christian Falchenberg 0 Asker 2
  Benjamin Lahn Flor 0 Asker 2
  Trond Henriksen 0 Eiker
  Thomas Aune Hilmarsen 0 Hell's Check Mates
  Robert Hoeggen 0 Hell's Check Mates
  Ole Petter Holmgreen 0 Drammen Bobcats
  Adrian Kjær 0 Groruddalen 2
  Bjorn Langseth 0 Hell's Check Mates
  Geir Wessel Nilsen 0 Eiker
  Aleksander Rønning 0 Eiker
  Julian Selmer 0 Konnerud 2
  Frode Skjemstad 0 Eiker
  Markus Westvik 0 Søråshøgda
  Felix Wiger-Nordås 0 Søråshøgda
You can sort the list by clicking the column headers

Group overview:
Player count:280
Avg. FIDE rating:1796



 

R1 = ratinggruppe under 1750 

 

Bergens 2,5

Bærum+

Drammen Bobcats

Eiker

Fredrikstad SS 1

Groruddalen 1

Kirkegata

Konnerud 1

Kristiansand SK 1

Masfjorden

Modum 2

Nordstrand II

Nordstrand III

Nordstrand IV

Sevland 2

Sotra

Stjernen 33

R2 = ratinggruppe under 1500

Asker 2

Fredrikstad SS 2

Fredrikstad SS 3

Groruddalen 2

Hell's checkmates

Konnerud 2

Kristiansand SK 2

Søråshøgda